Medycyna chińska to jeden z najstarszych systemów medycznych na świecie. Od co najmniej trzech tysięcy lat skutecznie nie tylko leczy, ale jest znakomitą metodą profilaktyki zdrowotnej. Lekarzom w dawnych Chinach płacono właśnie za to, by nie być chorym! Dawna, klasyczna medycyna chińska, jak i jej uwspółcześniona wersja znana jako tradycyjna medycyna chińska (TMC), wywodzą się z filozofii taoistycznej – operują więc własnym systemem terminologii, który należy poznać by je właściwie rozumieć.

Podstawą zdrowia oraz właściwej terapii jest m.in. harmonizowanie przepływów energii w narządach i całym organizmie. Człowiek postrzegany jest jako całość psycho-fizyczna w stałej relacji ze środowiskiem – medycyna chińska nie zajmuje się „jednostkami chorobowymi chorych narządów”, lecz poszukuje faktycznych przyczyn – nieraz bardzo odległych w czasie. Natomiast ich aktualne objawy często – choć niesłusznie – bywają określane przez nas mianem choroby.

Medycyna chińska opiera się m.in. na precyzyjnej diagnostyce z pulsu i języka. Podstawą terapii są receptury ziołowe, odpowiedni sposób przygotowywania pożywienia i dieta (stosowna dla danej osoby, pogody i pory roku), akupunktura oraz różne techniki masażu. Bardzo ważny jest też ruch – stąd taka popularność ćwiczeń Tai-chi i Qi-gong. Dobry lekarz podczas diagnozy zawsze zwraca uwagę na porę dnia i roku i w zależności do tego dobiera właściwą metodę terapii.